ВАСПИТАЊЕ БЕЗ КАЗНЕ И БЕЗ НАГРАДЕ

fb-share-icon20

“Где је батина – ту је страх, где је страх – Љубав не ниче. Где је “шаргарепа” – ту је интерес, где је интерес – Љубав не цвета”, поручује Милица Новковић, аутор књиге “Породични буквар”.

Васпитање деце је највећа уметност. У овој, као и свим осталим уметностима, потребни су таленат, рад и неизмерно много љубави.

Шта је то Изворно васпитање и како га применити открива нам Милица Новковић, аутор “Породичног буквара” који објашњава нови концепт васпитања- васпитање без казне и без награде.

– За васпитање, као уметност одгоја детета, способан је сваки родитељ, сваки човек који се професионално бави дететом. Јер, сви ми доносимо на свет нагон за васпитањем, носимо клицу васпитачког талента и клицу Љубави према потомству. Kада је вас-питање уметност, онда је то истинско “питање”, храњење детета Љубављу. Такво “вас-питање” треба да доноси радост и васпитачу и васпитанику, радост и лакоћу живљења, увек  зачињену Љубављу и Добротом.

Иако нам је све дато, ретко који родитељ постаје уметник васпитања. Узрок мука свих родитеља је вековна заблуда да дете и сво његово унутрашње благо треба дресирати споља. Суочимо ли се са васпитањем кроз векове, а посебно са данашњим васпитањем, можемо установити да је све ишло, и иде даље, мучно и тешко. Много рада, много труда, а резултатима незадовољни: деца, родитељи, породица и друштво.

Зашто одгајање није лако, зашто чинимо толико грешака због којих испаштамо сви, зашто је у свету све мање креативних и добрих људи? Узроци мука свих родитеља, а посебно савремених, јесу препреке које не дозвољавају да се развију клице Љубави, Доброте, свеукупни таленти, потенцијал донет рођењем. Узрок је вековна заблуда да дете и сво његово унутрашње благо треба дресирати споља (штапом или шаргарепом).

Постоји ли рецепт за васпитање деце?

– За родитеља који нема толико чврсту, окошталу ауторитарну свест, рецепт је већ дат у претходном тексту: не дресирајте унутрашње благо свог детета ауторитарно а уколико спољашњим покушавате да мотивишете унутрашње, ви сте у ауторитарном васпитању. Споља сву унутрашњу лепоту кривимо јер не знамо да штапом и шаргарепом не будимо Љубав, којом дете треба да обави било који посао. Напротив, где је батина – ту је страх, где је страх – Љубав не ниче. Где је “шаргарепа” – ту је интерес, где је интерес – Љубав не цвета.

Савремени родитељ је растао у традиционалној породици. Знао је за правила, за ред. Милом (лепом речју) или силом (батином, вербалном казном), дете је поштовало задато. Није било лако. Било је патње, много тога се није развило. Kлица љубави се није разгранала у огромно дрво, иако су традиционални родитељи користили два од могућих пет спољашњих васпитних модела.

Резултат слика за photography ideas children working

  1. Савремени родитељ је жртва “плишаног” васпитања које му је наметнуо развијени свет, а некритички га прихватили и упорно натурају родитељу – стручњаци који се баве теоријом васпитања. И они су наивно поверовали да ће законом укинута батина донети лакоћу васпитања, и да ће Љубав између детета и родитеља потећи млазом. Да ће деца учити, радити, јести, сакупљати играчке, играти се са братом, сестром, децом… с љубављу.
  2. Нажалост, награђивање детета за сваки начињен корак је уметнуло интерес између детета и рада. Савремено, условљавано дете, брзо израсте у похлепног малог човека, а где је похлепа –нема изворне радости, нема Љубави и Доброте. Забранили су нам батину, хвала Богу, јер нам она више не треба. Љубав према раду и животу се не развија уколико се дете туче. Добићете послушност из страха, а послушање из Љубави не. Уместо класичне казне, понудише модерну казну која ствара гневно дете, које почиње да мрзи родитеља и сваки рад.
  3. Зашто? “Ја сам похлепан и не трпим да ме кажњаваш одузимањем баш оног чиме си мислио да ме наградиш и нахраниш моју потрошачку свест”, мисли савремени мали цар. “Ти си дужан да ми купујеш све што пожели моја похлепа, а обавезе које ми натураш су ми мрске”, мисли у себи савремено дете. А када овим препознатљивим моделима додате презаштићивање од рада (“Нека сине, мама ће”) и од реда (“Мали је, научиће да каже – Добар дан, да не вређа бабу, учитељицу…”) – непогрешиво се зна васпитни резултат: лењо, неваспитано дете влада нашим животима. Од изворног, ту неће бити ни и, упркос бројним талентима које подаристе своме чеду.
  4. Четврти плишани наказни модел васпитања је вербализам, којим родитељ тера дете у огромну тугу – тражећи лепим, благим речима да дете не буде похлепно, лењо, неваспитано, да не буде насилно, јер: “То није лепо” – закључује родитељ, а да му истовремено не пада на памет да уклони “плишане” моделе у васпитању.
  5. Kада смо створили лењо, похлепно, гневно, претужно дете, када смо зауставили раст Љубави, Доброте, стваралаштва као способности да дете Љубављу искаже свој унутрашњи потенцијал, унутрашњу лепоту: ми – родитељи, ми – баке и деке постајемо очајни, јер нам малишани окрећу леђа. Окрећу се екрану, са којег виртуелна васпитачица бљује насиље, секс, рекламе…,задајући последњи ударац стваралаштву, самоостварењу талената кроз Љубав. Дете се претвара у имитатора најгорих садржаја. Да ли је могуће да вам се мој рецепт за лако, радосно васпитање чини тешким? Укините храбро пет “плишаних” модела васпитања, и ето вас на путу Љубави и изоврног васпитања.

Неће ли то бити анархија?

– Ви анархију стварате кривећи детету његову изворну суштину и хармонију. Обавестите ваше дете да улазите у изворно, да га никада више нећете условити – ни негативно, ни позитивно, да ћете поставити нова, здрава правила, да ћете му поставити границе без казне и награде. Породице се полако буде, Словенија је прва земља у којој се шири изворно, великом брзином. Изворно ће брзо освојити земље развијеног света, јер траже нешто што истински “пали”. Србија? Полако се буди. Своју причу проносим Србијом више од десет година. Мислили смо да све што долази са Запада треба прогутати. Сада су се ствари уозбиљиле. Породица је у великом проблему. Мислим да ме сада многи слушају, читају и чују. Без здравог, изворног потомства – наши животи, наш новац, наш капитал…, губе смисао. Деца су потенцијално савршена бића, суствараоци, “иконе Божије”. Kада се увере да сте ви на путу изворног васпитања, полако ће се враћати свом извору. Зар је тешко запамтити да дете не треба да једе ни терано штапом, ни уметањем цртаћа између јела и њега? Направите ред. Не дајте детету цело пре подне чипс, чоколаде, сокове, млеко… и видећете како ће слатко да једе када желудац почне да цвили. Биће Љубави и према вама, и према храни као извору живота.

 

Ваш концепт Изворног васпитања постоји већ више од десет година. Пут који сте изабрали, не изгледа нимало лак. Зашто се кренули баш њим?

– Другог пута нисам имала. Ако сам васпитање без казне и награде проверавала у школи и свом вртићу 30 година, и видела сјајне резултате, о томе се не може ћутати. Јесте пут тежи, али сладак, јер помажем родитељима да се врате вас-питању, да омогуће и себи и детету раст Љубави и услове за изворни одгој, толико потребан трећем миленијуму. Није лако бити и остати различит у времену када сви свирају у исту фрулу.

Шта ви, у ствари, нудите? Kако је ваш концепт Изворног васпитања прихваћен код нас и у свету?

– Нудим промену ауторитарне, нечовечне свести у изоврну, човечну. Све што сам искусила, спознала, открила, научила…, враћам човеку, нарочито детету – како би им било лакше да преброде замке, препреке, искушења на путу свог живота, који је лепота сам по себи када изворни родитељи омогуће својој деци потпуно расцветавање Љубави према раду, реду, човеку и животу у целини. Развијени свет лако и брзо препознаје вредност изворног васпитања – јер су све пробали…, а и деци, и родитељима, и друштву је све горе. Насиље узраста. Пошто чују причу о васпитању без казне и награде, схвате брзо бесмисао борбе против насиља, против последица, већ прихвате једино смислени предлог: отклоните узроке насиља, отклоните пет “плишаних”.

Ако неко не може да остане доследан у примени Изворног васпитања, да ли је он лош родитељ, хоће ли сутра имати лоше дете?

– Родитеље не делим на добре и лоше. Има много животних разлога због којих неко крене у примену васпитања па одустане, на жалост своје деце. Увек саветујем да се не комбинује изворно и ауторитарно – јер добијате “половњаке”, који ће бити разапети између добра и зла, али ће на крају ипак бити привучени снагом зла. А родитељ ће бити несрећан, сматрајући да је уложио велики труд, који није донео успех.

Ваш “једноставан” рецепт за васпитање деце?

– Прихватите васпитање без казне и награде и не плашите се различитости.

за часопис Yumama, разговор водила, Весна Станимировић,

 

 

fb-share-icon20

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *